Planujesz wyjazd, zastanawiasz się czy warto wyrobić Europejską Kartę Zdrowia (EHIC)? Nigdy nie wiesz co Cię może zaskoczyć. Jeśli zdarzają Ci się wypady na zagraniczny weekend lub dłuższe zaplanowane podróże w Europie, taka karta może okazać się "złotą" w momencie, w którym będziesz wymagał natychmiastowej, a zarazem fachowej pomocy medycznej.

Dlaczego Karta EHIC i po co?

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego jest niezbędnym dokumentem dla każdego podróżującego obywatela Unii Europejskiej. Jeśli pracujesz w Wielkiej Brytanii, a wybierasz się na urlop poza jej granice, np. do Polski, nie zapomnij o wyrobieniu takiej karty. Przede wszystkim EHIC jest dowodem zgody ubezpieczyciela na pokrycie kosztów leczenia niezbędnego z przyczyn medycznych, a mającego miejsce w trakcie pobytu za granicą.

Krótko rzecz ujmując, jeśli jesteś Polakiem pracującym na Wyspach i wybierasz się do Polski w odwiedziny do rodziny, musisz pamiętać, że nie jesteś objęty ubezpieczeniem zdrowotnym w swoim ojczystym kraju. W razie konieczności udzielenia pomocy medycznej będziesz musiał za tą pomoc zapłacić i to, jak się okazuje, niemałe pieniądze.

Na czym polega działanie Karty Zdrowia EHIC?

EHIC pokrywa tylko i wyłącznie koszty związane z niezbędnymi świadczeniami zdrowotnymi. Trzeba pamiętać, że nie daje żadnych uprawnień w sytuacji, w której okaże się, że celem danej podróży jest odbycie leczenia za granicą. Nawet posiadając Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdowotnego, nie można korzystać na jej podstawie z zaplanowanych zabiegów w innym państwie. Ewentualne leczenie odbywa się według przepisów kraju, w którym pomoc ma miejsce, natomiast poniesione koszty zwracane są na podstawie lokalnej tabeli opłat.

Ważna informacja na temat Europejskiej Karty Zdrowia EHIC

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego uprawnia do zwrotu kosztów leczenia odbytego tylko w placówkach zdrowotnych, które podlegają systemowi ubezpieczeniowemu obowiązującemu prawnie w konkretnym kraju.

Jeśli dotąd nie korzystałeś z karty z uwagi na koszty jakie musiałbyś ponieść z chwilą jej wydania, to jest to marna wymówka, karta jest bowiem BEZPŁATNA. Każda osoba objęta oficjalnym systemem ubezpieczeń społecznych na terenie jednego z państw Unii Europejskiej ma pełne prawo do jej wyrobienia i posługiwania się nią.

Gdzie znajdują się odpowiednie wnioski o wydanie Europejskiej Karty Zdrowia?

Najprościej wniosek o wydanie karty jest złożyć przez internet. Można tego dokonać na stronie: www.ehic.org.uk

Będąc zwolennikiem telefonicznego załatwiania tego typu spraw zadzwoń pod numer 0845 606 2030. Podczas rozmowy będzie Ci oprócz standardowych danych typu: imię, nazwisko, data urodzenia, potrzebny National Insurance Number. Właściwy formularz można wysłać także pocztą, choć ta alternatywa jest związana z dłuższym oczekiwaniem na kartę. Decydując się jednak na drogę pocztową kopertę zaadresuj na:

EHIC Applications
PO Box 1115
Newcastle upon Tyne
NE99 1SW

Warto wiedzieć, że EHIC jest przydatna także dla tych, którzy przyjeżdżają do Anglii w odwiedziny do bliskich. Wizyty krótko terminowe z ważną Europejską Kartą Ubezpieczenia Zdrowotnego pozwalają zaoszczędzić koszty poniesione w związku z ewentualnym leczeniem. Co nie mniej istotne, a nad czym przed wyjazdem się nie zastanawiamy, to to, że fakt posiadania karty pozwala uniknąć wielu niepotrzebnych stresów podczas zaplanowanych wakacji. W sytuacji, w której Wasz przyjezdny karty nie ma, nie będzie miał prawa ubiegać się o zwrot poniesionych kosztów.

 

Monika Hoch-Zielonka

tagi: Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego, ubezpieczenie w uk, poradnik, ehic, europejska karta zdrowia, jak wyrobić

Monika Hoch-Zielonka (monika2010)