Wybranie lekarza pierwszego kontaktu (GP)  w Wielkiej Brytanii jest niezwykle ważne i powinno się to zrobić jak najszybciej po przybyciu do Wielkiej Brytanii i rozpoczęciu tu pracy. Brak rejestracji w GP będzie znacznym utrudnieniem, jeśli zajdzie potrzeba leczenia danej osoby. Przede wszystkim, na wiele badań trzeba mieć skierowanie od lekarza pierwszego kontaktu. Ci - którzy takiego lekarza nie mają - muszą udać się do szpitala lub na ostry dyżur, gdzie wiele godzin czeka się na przyjęcie i wystawienie takiego skierowania.


Jak znaleźć lekarza pierwszego kontaktu (GP) w Wielkiej Brytanii?

O tym, gdzie znajduje się najbliższa przychodnia najszybciej można się dowiedzieć od znajomych, którzy mieszkają w tej samej okolicy lub od sąsiadów. Jeśli jednak nie bardzo mamy kogo zapytać, wtedy najlepszym źródłem informacji jest Internet.

1. Należy wejść na stronę (kliknij w podany poniżej link) http://www.nhs.uk/servicedirectories/Pages/ServiceSearch.aspx?ServiceType=GP

2. W szare pole wyszukiwarki, które znajduje się na środku ekranu, wpisujemy kod pocztowy swojego miejsca zamieszkania, np SE11 5DA i klikamy opcje „search" obok tego pola.

3.System pokaże nazwy, adresy i telefony przychodni, które znajdują się w pobliżu podanego adresu.

4. Należy wybrać jedna z podanych przychodni i następnie się do niej udać osobiście.


Dla tych, którzy mają utrudniony dostęp do Internetu, podajemy poniżej kilka adresów GP w Bedford, Sneterton, Harlow i Bicester.

1. Rothsay Surgery, 14 Rothsay Place, Bedford MK403PX, tel. 01234 271800,

2. Dr Toovey & partners, 2 Goldington, Road Bedford MK403NG, tel. 01234 351341

3. Addison House Surgery, Hamstel Road, Harlow Essex CM201DS, tel. 01279 692777

4. Dr K. Singh & Partner, Sydenham House, Monkswick Road, Harlow, Essex CM203NT, tel. 01279 422525

5. The Health Centre Coker Close Bicester Oxon OX266AT 01869 249333

6. Montgomery House Surgery Piggy Lane Bicester Oxon OX266HT 01869 249222

7. Attleborough Surgeries Queens Square Attleborough Norfolk NR172AF, tel.01953 453166

8. Attleborough Health Clinic Station Road Attleborough Norfolk NR172AS, tel. 01953 452394


Jak wygląda proces rejestracji u lekarza i co to jest Primary Care Trust (PCT)?

Aby wpisać się na listę pacjentów danej przychodni należy sie tam udać osobiście i poprosić w rejestracji dokonanie wpisu. W tym celu pracownik przychodni da nam odpowiedni formularz GMS1, który będziemy musieli wypełnić oraz powie jakie dokumenty będą potrzebne. Najczęściej jest to potwierdzenie adresu (np. na wyciagu z banku, rachunku za wode lub gaz, albo odcinku do pensji). Zostaniemy też poproszeni o podanie naszego numeru w NHS.

Jeśli rejestrujemy się po raz pierwszy w Anglii, to takiego numeru jeszcze nie mamy i dopiero przy tej rejestracji zostanie on nam nadany przez Primary Care Trust (PCT). Przy składaniu wypełnionego formularza i odpowiednich dokumentów będziemy też musieli oddać mocz do analizy i odbyć spotkanie z pielęgniarką.

Po dokonaniu rejestracji przychodnia prześle informacje o naszym zapisie do Primary Cer Trust, a my otrzymamy listownie potwierdzienie dokonania rejestracji. Niektóre PCT przyślą nam też karte zdrowia - medical card, ale nie wszystkie to robią bez wyraźnego życzenia pacjenta.

tagi: zdrowie, poradnik, lekarz GP

charmant