Sktóry hotelarskie


Podróżowanie w dzisiejszych czasach wydaje się być łatwe, przyjemne i zdarza się być tanie. Wybierając się na wakacje lub krótki wypad, nie zawsze potrafimy odczytać znajdujące się w ofertach biur podróży zaszyfrowane skrótami adnotacje dotyczące wybranej wycieczki.

Każdy kto wybiera się w dalszą lub bliższą podróż oczekuje wspaniałych chwil dla siebie i swoich bliskich. Dlatego tak ważne jest zapoznanie się z niektórymi bardzo istotnymi skrótami, które wpływają na jakość, cenę i prestiż danej oferty.

Co to znaczy to całe ALL INCLUSIVE (AI)?

Choć większość z nas spotkała się w życiu z ofertą ALL INCLUSIVE (AI) nie każdy musi wiedzieć co się w niej zawiera. Widząc ten skrót warto pamiętać, iż taka oferta zapewnia niemal wszystko w cenie, a więc zwykle są to śniadania, obiady, kolacje. W ciągu dnia mamy okazję posilić się także różnego rodzaju przekąskami, napojami bezalkoholowymi oraz lokalnymi alkoholami. Tego typu usługa zapewniać może dodatkowe atrakcje sportowe bądź rozrywkowe.

Na rynku usług turystycznych możemy spotkać się również z wzbogaconą wersją AI, która określana jest jako ULTRA ALL INCLUSIVE (UAI). Jeśli mamy zamiar wybrać bogatszą wersję, zdecydujemy się na alkohole importowane, soki ze świeżych wybranych owoców, dania a'la carte, lody oraz późne śniadania, co ma duże znaczenie dla śpiochów i nocnych balowiczów. Oczywiście pamiętać należy, że pod obiema ekskluzywnymi wersjami, kryją się różnice w ofercie poszczególnych hoteli, a to uzależnione jest oczywiście od standardu danego obiektu.

Skróty hotelowe bez tajemnic

Inne skróty hotelowe zamieszczone w ofertach biur podróży jakie dane jest klientowi zobaczyć to:

(wyżywienie własne) - brak wyżywienia ofercie lub RO - Room Only oznacza brak wyżywienia,
BB (z ang. bed and breakfast) - śniadanie najczęściej serwowane w formie szwedzkiego stołu lub tzw. śniadanie kontynentalne,
HB (z ang. half board) - śniadanie i obiadokolacja,
FB (z ang. full board) - wyżywienie pełne: śniadanie, obiad i kolacja.

Pozostając przy istotnym dla wczasowiczów jedzeniu, powinniśmy kupując wycieczkę wiedzieć, jaka jest różnica pomiędzy szwedzkim stołem (bufetem), a serwowanym śniadaniem kontynentalnym. Decydując się na szwedzki stół wybieramy dania z wystawionych półmisków i specjalnych naczyń.

To daje nam możliwość  zestawiania posiłków według własnego uznania, natomiast śniadanie kontynentalne odróżnia to, że są to najczęściej zestawy składające się z podstawowych, niezbędnych produktów takich jak pieczywo, wędlina, ser, dżem, masło, herbata, kawa itp.

Pokój DBL czy SGL?

Skróty obecne w folderach dotyczą także opisu pokoi. Co oznacza zatem DBL, TPL, czy SGL?

DBL - (z ang. double), skrót oznaczający standardowy pokój przeznaczony dla 2 osób dorosłych.

SGL - (z ang. single), jest oznaczeniem odpowiadającym pokojowi jednoosobowemu lub standardowemu pokojowi  dwuosobowemu przeznaczonemu do pojedynczego wykorzystania.

TPL - (z ang. triple) - to  standardowy  pokój  przeznaczony dla  3 osób dorosłych.

QDBL - oznacza pokój 4-osobowy (pokoje takie mogą posiadać dwa duże - podwójne łoża lub jedno podwójne + dwa pojedyncze lub cztery pojedyncze łóżka). Bardzo często dla dzieci oferowane są w tym rodzaju pokoju łóżka piętrowe.                                                                                                                                                         

FAMILY ROOM - pokój rodzinny; oznacza specjalny pokój dla 3-5 osób (pokoje takie posiadają zwykle minimum dwie sypialnie).

APARTAMENT - pokój o podwyższonym standardzie, najczęściej w hotelach wyższej kategorii, wyposażony w 2 pomieszczenia (sypialnie i pokój dzienny).

Niejasne dla osób nie znających języka angielskiego są określenia dotyczące łóżek. Dlatego też jeśli spotkasz się w ofercie z nazewnictwem tego typu, wiedz że: Double bed oznacza duże podwójne łoże dla 2 osób, Twin bed to z kolei dwa pojedyncze łóżka, a dostawka - to dodatkowe łóżko w pokoju, najczęściej dla 3-ciej lub 4-tej osoby.

M.H-Z.

tagi: hotelowe skróty, hb co to znaczy, bb oferta hotelowa, skrót all inclusive

Monika Hoch-Zielonka (monika2010)