"Stoi na stacji lokomotywa,

Ciężka, ogromna i pot z niej spływa-

Tłusta oliwa.

Stoi i sapie, dyszy i dmucha,

Żar z rozgrzanego jej brzucha bucha:

Buch - jak gorąco!

Uch - jak gorąco!

Puff - jak gorąco!

Uff - jak gorąco!

Już ledwo sapie, już ledwo zipie,

A jeszcze palacz węgiel w nią sypie..."

Wyłaniający się obraz transportu kolejowego w wierszu Juliana Tuwima już od dawna na Wyspach Brytyjskich odszedł do lamusa i trudno uznać go za aktualny.

Dziś, kolej w Wielkiej Brytanii jest doskonale zorganizowana i szybka, a co ważniejsze jest przyjazna dla podróżnego - i to pomimo rozczłonkowania kolei na wiele spółek. Można śmiało powiedzieć, że przewoźnicy kolejowi starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klienta, co zaowocowało dotychczas wieloma udogodnieniami. Jakimi? Co powiecie o powszechnym dostępie do bezprzewodowego internetu w składach pociągów, czy poprawiającą się wciąż punktualnością taborów? Te dwa istotne punkty stały się już udziałem kolei na Wyspach.

W Wielkiej Brytanii nie ma państwowego odpowiednika Polskich Kolei Państwowych (PKP), co należy zaliczyć na plus z uwagi na jakość usług świadczonych przez usługodawców prywatnych. Poziom satysfakcji mieszkańców Wysp z transportu kolejowego jest zaskakująco wysoki i jego średnia klasyfikuje się powyżej 80% zadowolonych pasażerów (dane z 2010 roku ). Niestety, na krystalicznym wizerunku kolei w Wielkiej Brytanii pojawia się dużego kalibru rysa w postaci wysokich cen biletów oferowanych podróżnemu. Nie zniechęca ona Brytyjczyków, ale bez zorientowania się w oferowanych przez przewoźników promocjach czasem koszt biletu może zdumiewać.

Gdzie, kiedy i za ile?

Gdzie? Krótko ujmując wszędzie tam gdzie, prowadzą szyny tras kolejowych. Cała Wielka Brytania dostępna jest z okien pędzącego pociągu. Koleją przemierzysz nie tylko wyspiarski ląd ale również, poprowadzi Cię ona w pociągach Eurostar w ekspresowym czasie do Paryża, czy Brukseli.

Kiedy? Ta część podróży zależy tylko i wyłącznie od Twoich preferencji. Szeroki wachlarz połączeń oraz dostepność taborów kolei pozwala na szybkie, przyjemne podróżowanie w wybranym, dogodnym terminie. By sprawdzić połączenia i zaplanować podróż warto udać się na stronę: The Train Line lub National Rail.

Za ile? Ta kwestia, po ustaleniu celu podróży jest zapewne decydującą. Ogólnie rzecz ujmując jest dość drogo, ale przy obecnych cenach paliwa, czy perspektywy czekania na odprawę na lotnisku jest to z całą pewnością warta do rozważenia alternatywa. Wytrawni klienci kolei wiedzą, że większość przewoźników oferuje szereg promocji i udogodnień dla swoich pasażerów.

Niczym specjalnym i nowym jest od dawna realizowana przez firmy polityka promocyjna typu 2 bilety w cenie 1, 4 bilety w cenie 2. Istnieje szeroki wachlarz okazji wartych do wypróbowania w celu tańszej rodzinnej podróży. Oferowane są zniżki wiekowe, grupowe, sezonowe itd, itp. Poza tym, można również skorzystać z zakupu biletu na długo wczęśniej przed planowaną podróżą, co może pozwolić zaoszczędzić do kilkunastu funtów na jednym bilecie. Zdarza się, że można upolować bilet w cenie 1 funta!!!

Wiele  atrakcyjnych ofert, które mogą zainteresować podróżnych znajduje się na stronach:

http://www.nationalrail.co.uk/times_fares/promotions/toc_index.html#no

http://www.virgintrains.co.uk/tickets-offers/ 

http://www.southwesttrains.co.uk/

Dla wszystkich tych, dla których kolej w Wielkiej Brytanii owiana jest tajemnicą przedstawiamy poniżej pomocną listę przewoźników kolejowych świadczących przewozy w Wielkiej Brytanii (kolejność alafabetyczna):

Arriva Trains Wales  jest brytyjskim przewoźnikiem posiadającym koncesję na obsługę tras kolejowych w Walii jak również, prowadzi swoje usługi na terenach graniczących z Walią i hrabstawach zachodniej Anglii.

c2c  to znany londyńczykom brytyjski przewoźnik kolejowy posiadający koncesję na obsługę grupy pasażerskich tras podmiejskich w aglomeracji londyńskiej, realizowanych na linii London, Tilbury and Southend line.

Central Trains obsługuje centralną część kraju.

Chiltern Railways obsługuje dalekobieżne trasy pasażerskie z Londynu do Birmingham a także, zapewnia transport na kilku trasach podmiejskich w hrabstwach położonych na północny zachód od Londynu (głównie Warwickshire i Buckinghamshire).

CrossCountry  jest znanym przewoźnikiem, który zajmuje się obsługą dalekobieżnych tras pasażerskich na terenie Anglii, Walii i Szkocji. Większa część  połączeń tej firmy posiada  klasę InterCity, jednak żadne z nich nie jest ukierunkowane na Londyn.

East Midlands Trains jest przewoźnikiem, który działa na trasach podmiejskich i regionalnych kolei w  regionie East Midlands i ościennych hrabstwach. Pasażer korzystając z usług tej firmy ma zapewnione połączenia tej części Anglii ze stolicą Wielkiej Brytanii.

Eurostar to znak firmowy, który kojarzy zapewne wielu Polaków mieszkających na Wyspach. Jest to przewoźnik obsługujący bardzo popularne trasy łączące Londyn, Paryż i Brukselę. Eurostar obsługuje głównie połączenia na lini: St Pancras International - Bruksela Midi/Zuid i St Pancras International - Paryż Gare du Nord (stacje pośrednie dla wybranych połączeń to: Lille Europe, Ashford International, Calais-Fréthun, Ebbsfleet International). Eurostar realizuje również, połączenia St Pancras International - Marne La Valée (raz dziennie) i weekendowe połączenia sezonowe z dworca Londyn St. Pancras do Bourg-Saint-Maurice (zimą) i Avignon (latem).

Dzięki funkcjonowaniu Eurotunelu pociągi Eurostar mają możliwość pokonywania kanału La Manche. Poza tym, Eurostar korzysta na znacznej części trasy z linii szybkich kolei osiągając prędkość 300 km/godz we Francji, w Belgii i w Anglii. To się nazywa kolej!

First Capital Connect znany jako FC lub FCC jest  przewoźnikiem kolejowym podlegającym grupie transportowej FirstGroup. Obsługuje trasy bliżej znane podróżnym  jako Thameslink/Great Northern. Obejmuje ona popularną linię kolejową Thameslink z Bedford do Brighton, część połączeń realizowanych na linii East Coast Main Line (m.in. trasy z Londynu do Cambridge, Peterborough oraz King's Lynn), a także część tras podmiejskich na terenie aglomeracji londyńskiej.

First Great Western należy do taboru First Group a obsługuje trasy lokalne i regionalne w zachodniej i południowo-zachodniej Anglii oraz południowej Walii. Przewoźnik ten jest odpowiedzialny także, za połączenia tych regionów  z Londynem.

First ScotRail posiada koncesję na obsługę tras pasażerskich w Szkocji oraz nocnych połączeń między tą częścią Wielkiej Brytanii a Londynem. Jest spółką kolejową należącą do grupy First ale nie używa jej koloru rozpoznawczego(róż) na pociągach. Podróżnym spółka znana jest bliżej  jako ScotRail z uwagi na pominięcie w reklamie słowa First.

First TransPennine Express jest firmą, której nazwa pochodzi od Gór Pennińskich, przez które przechodzą jej trasy. Obsługuje pasażerskie połączenia pomiędzy   miastami  północnej części wschodniego i zachodniego wybrzeża Anglii. Firma  ma w swojej ofercie, także połączenia z Manchesteru do Glasgow i Edynburga.

Heathrow Connect oraz Heathrow Express obie linie stworzono na potrzeby pasażerów przemieszczających się na trasie lotnisko Heathrow - London. Pociągi obu firm jeżdżą po dokładnie tej samej linii, przy czym składy Express nie zatrzymują się na stacjach pośrednich, są ukierunkowane na bezpośrednie połączenie dworca  Paddington w Londynie z lotniskiem Heathrow.

First Hull Trains to przewoźnik obsługujący trasę z Londynu do Hull.

London Midland to przewoźnik upoważniony do obsługi połączeń podmiejskich i regionalnych w regionie West Midlands, a także pociągów pośpiesznych łączących ten region z Londynem. Firma realizowane przez siebie połączenia podmiejskie sygnuje submarką London Midland City. Natomiast  pociągi pospieszne tej firmy są opatrzone logo London Midland Express.

London Overground w skrócie LO zajmuje się lokalnymi połączeniami kolejowymi na terenie Londynu. Firma zalicza się do tzw. londyńskiego systemu komunikacji miejskiej. Idea nawiązania nazwą oraz wizualizacją graficzną do metra nie jest w tym wypadku bezpodstawną. W ten sposób podkreślono związek pomiędzy metrem a London Overground. Jest to bez wątpienia podmiejskie, naziemne  przedłużenie  metra. Obecnie w fazie rozwoju i przebudowy powoduje utrudnienia dziś ale co ważniejsze, daje nadzieję na lepszą komunikacją miejską w  przyszłości.

Merseyrail  to dobrze znana mieszkańcom Liverpoolu  elektryczna sieć kolei podmiejskiej.

National Express East Anglia jest przewoźnikiem, który realizuje połączenia  podmiejskich i regionalnych linii kolejowych, ma w ofercie połączenia przypisywane kategorii InterCity na terenie wschodniej Anglii.

East Coast ( East Coast Main Line Company Ltd.) Prowadzi przewozy pasażerskie  na linii East Coast Main Line  czyli działa w zakresie połączeń pomiędzy Londynem a Szkocją. Trasa: Londyn - Newcastle - Edynburg - Glasgow należy do głównych lini obsługiwanych przez tego kolejowego  przewoźnika.

Northern Rail jest spółką odpowiedzialną za obsługę podmiejskich i regionalnych połączeń pasażerskich w północnej części Anglii.

Southeastern to firma kojarząca się pasażerom, którzy korzystają z linii kolejowych w południowo-wschodniej Anglii.

Southern realizuje obsługę tras podmiejskich i regionalnych w południowej Anglii. Jednak znany jest przede wszystkim z obsługi linii łączącej lotnisko Gatwick z centrum Londynu. Trasa ta jest sygnowana marką Gatwick Express.

South West Trains odpowiedzialny jest za obsługę grupy tras podmiejskich i regionalnych, w części Anglii znajdującej się na południowy zachód od Londynu.

Stansted Express jest połączeniem, które realizowane jest z centrum Londynu (London Liverpool Street, Tottenham Hale) na lotnisko Stansted.

Virgin Trains to firma, która prowadzi  przewozy  w obrębie  tras dalekobieżnych, łączących Londyn z miastami regionu West Midlands, północno-zachodniej Anglii, północnej Walii oraz Szkocji. Główne trasy Virgin Trains to: Londyn - Birmingham; Londyn - Manchester, Preston- Glasgow; Londyn - Liverpool.

Przyjemnych doznań w podróży koleją :-)

Monika Hoch-Zielonka

tagi: życie w uk, podróże, poradnik, wielka brytania, kolej, pociągi, trasy, firmy kolejarskie, przewoźnicy, oferty cenowe, promocje, national rail, arriva trains wales, c2c, central trains, chiltern railways, crosscountry, east midlands trains, eurostar, first capital connect, first great western, first scotrail, first transPennine express, heathrow connect, heathrow express, first hull trains, london midland, london overground, merseyrail, national express east anglia, east coast, northern rail, southeastern, southern, gatwick express, south west trains, stansted express, virgin trains

Monika Hoch-Zielonka (monika2010)