Londyn to miasto globalne. Z populacją szacowaną na ponad 15 milionów, jest to obecnie największa metropolia Europy.

Według badań opublikowanych w rocznym raporcie statystycznym TfL codziennie z komunikacji miejskiej w Londynie korzysta około 10 milionów 360 tysięcy osób – poza stałymi rezydentami także turyści (astronomiczna wręcz liczba 15 milionów 200 tysięcy odwiedzających rocznie), a w porannych godzinach szczytu (7-10) do londyńskiego City codziennie wjeżdża 1 milion 150 tysięcy osób.

Nic więc dziwnego, że Londyn może poszczycić się doskonale zorganizowanym systemem komunikacji miejskiej. Do dyspozycji mamy, świetnie ze sobą powiązane: dwanaście linii metra, kilkaset linii autobusowych, pociągi, lekką kolejkę naziemną DLR oraz kilka linii tramwajowych (Croydon, New Addington, Wimbledon); do tego miastopodzielone jest na 6 stref podróżnych - travel zones, zróżnicowanych pod względem kosztów poruszania się w nich.

Gdzie znajdziesz informacje nt komunikacji miejskiej w Londynie?

Na stronie internetowej Transport for London - www.tfl.gov.uk znajdziemy część informacji w języku polskim. Poniżej zamieszczamy także listę stron i linków na temat transportu londyńskiego z dodatkowymi informacjami w języku angielskim:

  • www.tfl.gov.uk - strona główna londyńskiego transportu publicznego.
  • www.journeyplanner.tfl.gov.uk - strona, na której możemy zaplanować nasza podroż; wpisując miejsce początkowe i docelowe uzyskamy informacje o czasie podroży, środkach transportu, którymi będziemy się poruszać, godzinach ich odjazdu i przyjazdu a także możemy wybrać opcje najszybszego bądź najtańszego pokonania drogi.
  • www.tfl.gov.uk/livetravelnews/realtime/ - link, na którym możemy sprawdzić aktualną sytuację w mieście: zaistniałe opóźnienia, zmiany w rozkładach, zmiany tras autobusów w wyniku awarii, wypadków czy robót drogowych.
  • www.tfl.gov.uk/gettingaround/ - tutaj znajdziemy mapy: metra i kolejki DLR, autobusów i tramwajów, pociągów i transportu rzecznego a także rozkłady jazdy wymienionych.
  • www.tfl.gov.uk/roadusers/congestioncharging/ - tu z kolei znajduje się najnowszy (obowiązujący od Stycznia 2008) podział Londynu na wspomniane wcześniej strefy - travel zones.
  • www.tfl.gov.uk/tfl/livetravelnews/mobileservices - pod tym linkiem możemy zamówić planner podroży, live travel news, rozkłady jazdy na nasz telefon komórkowy przez sms lub WAP; koszt usługi to koszt opłaty za jednego sms-a według taryfy naszego operatora.
  • www.tfl.gov.uk/tickets/ - pod tym adresem mamy cennik obowiązujący dla: opłat gotówką, travel card, Oyster card.

Ze wszystkich usług londyńskiego transportu możemy korzystać na trzy sposoby: uiszczając jednorazową opłatę za każdy przejazd, (co jest jednak sposobem wyjątkowo kosztownym), wykupując okresową/strefową kartę podróżną- Travelcard, bądź posługując się magnetyczną karta Oyster.

karta OYSTERCARD

Będąca oczkiem w głowie mera Londynu Kena Livingston’a, jest opcją zdecydowanie najbardziej oszczędną. Możemy doładować ją dowolną kwotą do 90 funtów (na zasadzie pay-as-you-go) lub zasilić ją tygodniowym lub miesięcznym biletem okresowym: buss-pass (tylko na autobusy) bądź travelcard na wszystkie środki transportu miejskiego.

Kartę przykładamy do czytnika w autobusie bądź przy wejściu na stację. Jeśli korzystamy z opcji pay-as-you-go, kredyt jest nieterminowy i nie stracimy go, jeśli nie używamy karty przez jakiś czas; do tego niezwykle wygodna jest opcja maksymalnej dziennej opłaty, tzw. daily capping. Po osiągnięciu - „wyjeżdżeniu” kwoty trzech funtów nie tracimy więcej kredytów tylko do końca danej doby podróżujemy niejako za darmo.

Kartę możemy otrzymać na większości stacji metra, w niemal 2,5 tysiąca punktach w całym mieście (tzw. Oyster ticket stops) lub zamówić on-line na stronie transportu londyńskiego (zamawiając ja przez internet musimy podać dane swojej karty kredytowej/debetowej; możemy w trakcie zamawiania wykupić opcje „auto top up” - ustalamy kwotę, jaką nasza Oysterka zostanie automatycznie doładowana za każdym razem, kiedy kredyt na niej spadnie poniżej pięciu funtów).

Karta TRAVELCARD

Takarta okresowa/strefowa to dobre rozwiązanie, jeśli podróżujemy rzadziej. Możemy wykupić ją w automatach na przystankach, stacjach pociągów, a także w tych samych punktach, co kartę Oyster. Używamy jej wkładając ją do czytnika przy wchodzeniu na lub wychodzeniu ze stacji bądź tezpokazujemy kierowcy wsiadając do autobusu.

Wygodne jest to, iż możemy wykupić kartę na wszystkie strefy lub też tylko na te, w których potrzebujemy w danym czasie się poruszać. Istnieją trzy rodzaje travelcard: dzienna, tygodniowa bądź miesięczna; poza tym możemy wykupić travelcard na konkretna trasę, jeśli na przykładpotrzebujemy poruszać się jedynie z domu do pracy i z powrotem.

Komunikacja miejska w Londynie - dodatkowe informacje

Na koniec należy pamiętać o dwóchistotnych sprawach. Po pierwsze, nie ryzykujcie podróżowania na gapę. Minimalna kara finansowa to 20 funtów, maksymalna oscyluje w granicach 300 funtów - ogólnie rzecz biorąc gra nie warta świeczki.

Po drugie, głównie w związku z Olimpiadą w 2012 roku oraz ciągłym powiększaniem się liczby korzystających z transportu miejskiego, będzie miała miejsce coraz większa liczba prac remontowych i rozbudowujących linie komunikacyjne (dotyczy to szczególnie metra, kolejki DLR i pociągów miejskich) - śledźcie więc informacje na temat zmian w ruchu.

tagi: poradnik, komunikacja miejska w uk, transport w uk, karta travelcard, rozklad jazdy londyn, karta oystercard

Polorama Team (RedakcjaPoloramy)