Zbliżające się Walentynki, to dla większości osób święto zakochanych. Kultura masowa daje nam w połowie lutego całe pochody serc, uczuć i kwiatów. Sklepy uraczą nas różem i czerwienią. Niewielu z nas wie, że czerwień ta okrywa także krwawe wydarzenia sprzed wielu lat.

Egzekucja Gangu Morana

W dniu św. Walentego, rozegrały się kulminacyjne dla gangsterskiego świata USA wydarzenia. Lata 20ste były czasem prohibicji, nielegalnego hazardu oraz prostytucji. W tym czasie półświatkiem Chicago rządzili przywódcy gangów: włoskiego - Al Capone oraz polsko-irlandzkiego - Bugs Moran. Prohibicja tylko wspomagała rozwój „biznesów" obydwu panów, prowadzących dystrybucję nielegalnej whisky. Każdy wie, że od zdrowej konkurencji dużo lepszy jest monopol. Capone postanowił pozbyć się swoich (już ostatnich) rywali.

W położonych na północ garażach, jego zamaskowani pracownicy, przebrani za policjantów zaskoczyli i wystrzelali za pomocą karabinów maszynowych członków rywalizującego gangu. Na miejscu zbrodni znaleziono podobno 160 łusek po nabojach. Tym sposobem 14 lutego 1929 roku, Al Capone w końcu ustanowił siebie szefem miejskiej mafii. Niestety zwycięstwem nie cieszył się zbyt długo. Po wyborze Herberta Hoovera na stanowisko Prezydenta USA, domagano się od niego walki z mafia. Dzięki śledztwu nieustępliwego agenta FBI, wsadzono Al Capone do więzienia, za ...oszustwa podatkowe.

Na podstawie owych wydarzeń, w 1967 roku nakręcono film zatytułowany właśnie „Masakra w dniu świętego Walentego".

(http://www.imdb.com/title/tt0062301/)

Walka La Motty i Robinsona

Dwadzieścia dwa lata po wydarzeniach w Chicago, także w dniu zakochanych, odbyła się walka bokserska między „Sugarem" Ray Robinsonem i Jake'm „Wściekłym Bykiem" La Mottą. Walkę o tytuł mistrza świata w wadze średniej Robinson wygrał technicznym nokautem. Starcie było bardzo zacięte, Robison silnie atakował przeciwnika, mimo iż ten nie był już w stanie się bronić. Ze względu na bezwzględność i brutalny przebieg walki, mówiono później o tym dniu „Masakra w dniu świętego Walentego", w nawiązaniu do wydarzeń z roku 1929.

tagi: al capone, moran, prohibicja, whisky, walentynki, dzień św Walentego, dzień zakochanych, masakra, publicystyka

Marta Magnowska (zuz77)