Nowy rok podatkowy oznacza kolejny okres składania zeznań za rok poprzedni. Przeczytaj, na co warto zwracać uwagę.

W Wielkiej Brytanii – inaczej niż w Polsce – rok podatkowy nie jest zgodny z rokiem kalendarzowym. Zaczyna się 6 kwietnia roku n i kończy się 5 kwietnia roku n+1.

  • za rok podatkowy 2008/09 musimy więc rozliczyć się do 5 kwietnia 2013 roku,
  • za rok podatkowy 2009/10 do 5 kwietnia 2014 roku.

Mieszkańcy Wielkiej Brytanii na rozliczenie się mają pięć lat, tak więc nie ma konieczności rozliczania się co roku, wystarczy raz w ciągu tego czasu złożyć wnioski w określonym terminie podanym powyżej.

Ci z nas, którzy pracują na podstawie umowy o pracę (etat) u jednego pracodawcy, nie muszą składać żadnego zeznania podatkowego. Jeśli pracowali u tego samego pracodawcy przez okres całego roku podatkowego, najprawdopodobniej nie mają też nadpłaty zaliczek pobranych na poczet podatku od dochodu. Nie mają również obowiązku rozliczania się osoby, których zwrot podatku będzie bardzo niski. Osoby, które pracowały u kilku pracodawców mogą mieć taką nadpłatę i mają pięć lat na to, aby upomnieć się o jej zwrot.

Jeśli prowadzimy własną działalność gospodarczą (self employed) i zarejestrowaliśmy ją po 5 kwietnia 2011 roku, na złożenie rozliczenia drogą elektroniczną mamy czas do końca stycznia 2013 roku, bądź do końca października jeśli wysyłamy je w formie papierowej. Koniecznie musimy pamiętać, aby mieć przy sobie UTR ("Unique Tax Reference"), czyli numer, jaki dostaliśmy przy rejestracji jako self employed. Osoby, które pracują na podstawie karty CIS otrzymają zwrot podatku wówczas, gdy jako subcontractor z ich wypłat został potrącony podatek, a jednocześnie w danym roku podatkowym nie przekroczyli oni kwoty wolnej od podatku.

Trzeba pamiętać, że osoby, które pobierają zasiłki muszą sprawdzić, czy nadal będą się kwalifikować do ich otrzymywania, bowiem po 6 kwietnia 2012 zostaną wprowadzone zmiany dotyczące właśnie dofinansowania. Warto zawczasu wysłać odpowiednie dokumenty, aby nie okazało się, że przyznana nam zapomoga stała się już dawno nieaktualna.

Zeznania możemy oczywiście wypełnić sami lub skorzystać z pomocy księgowego. Specjalista nie tylko będzie wiedział, co zrobić z naszymi rachunkami, ale także doradzi, które z nich możemy zaliczyć do kosztów wykonywanej przez siebie pracy. Podpowie również, jakie wydatki możemy odliczyć w całości, a które tylko w określonym procencie.

Każda osoba prowadząca własną działalność gospodarczą może odliczyć sobie od przychodu wszystkie wydatki związane z prowadzoną przez nią firmą.

Tak więc pieniądze wydane na zakup narzędzi i materiałów potrzebnych do danej pracy, komputera, drukarki, kursów doszkalających, zakup biletów komunikacji miejskiej, czy paliwa, opłatę rachunku telefonicznego i internetu, a nawet część czynszu za mieszkanie może zostać wliczone w koszta.

Zasady odliczania nie są jednak identyczne dla wszystkich i tu warto zasięgnąć porady, aby nie narobić sobie kłopotów. Pamiętajmy, aby wszystkie rachunki trzymać w osobnych kopertach. Specjalne książeczki z rachunkami, tzw. invoices book, kupimy w każdym sklepie papierniczym. Nie tylko ułatwią nam one zorganizowanie, ale również nie pozwolą popełnić jakiegoś błędu podczas segregowaniu dokumentów. Najlepiej rachunki wystawione klientowi trzymać w jednej z kopert oraz wydane na potrzeby naszej działalności w drugiej. Trzeba zastanowić się również jaką działalność prowadzimy, zanim podejmiemy decyzję o wysokości odliczenia - doskonałym przykładem jest tu rachunek telefoniczny.

Pani pracującej jako gosposia u jednej rodziny odliczymy go w dużo niższym procencie niż osobie, która jest agentem nieruchomości i telefon wykorzystuje do swojej pracy. Podanie zbyt wysokich kwot w zeznaniu podatkowym może zainteresować kontrolerów skarbowych i spowodować kontrolę naszych dokumentów.

Karolina Mocydlarz, Marcin Koszarowski

tagi: biznes w uk, podatki w uk, praca w uk, poradnik

charmant