Cena za łatwowierność

Fałszywi pośrednicy pracy oferują posadę w Wielkiej Brytanii za dobre na start pieniądze. Po przekroczeniu granicy, biorą gotówkę i znikają. Osoby, które miały zostać zatrudnione, zostają same - bez dokumentów i środków do życia.

Zapłać, a dostaniesz pracę

Coraz więcej Polaków pada ofiarą oszustw w związku z poszukiwaniem pracy. Jak podaje brytyjska fundacja Thames Reach, nieuczciwi pośrednicy oferują pracę za dobre pieniądze i nierzadko proszą o uiszczenie wyznaczonej kwoty przed wyjazdem za granicę. Zdarza się, że polscy obywatele zostają zawiezieni Wielkiej Brytanii pod sam dom. Następnie ,,dobroczyńcy” odbierają w samochodzie opłatę za pomoc w zatrudnieniu, rzekomo idą po klucze i nagle znikają.

Ludzie czekają wówczas naiwnie pozostawieni sami sobie – bez dokumentów i pieniędzy. Poszkodowani często nie znają języka obcego, dzięki któremu mogliby szybko uzyskać pomoc, lądują na ulicy i muszą czekać, aż przyjdzie im na ratunek państwo.

Oszuści cały czas żerują

Na terenie Wielkiej Brytanii wzrasta liczba gangów, które specjalizują się w oszukiwaniu imigrantów. Najwięcej poszkodowanych pochodzi z krajów Europy Wschodniej. Polacy powinni więc ostrożnie podejmować decyzje związane z podjęciem pracy zarobkowej za granicą. Istotne, by unikać propozycji z niesprawdzonych źródeł. Legalne agencje zatrudnienia nigdy nie oferują posady za opłatę - pośrednictwo pracy nie jest odpłatne, za wyjątkiem bardzo nielicznych zawodów, jak aktorstwo.

Więcej o tym jak upewnić się, czy mamy do czynienia z prawdziwą agencją zatrudnienia tutaj:

Wielka Brytania: Czy ufać agencjom pracy?
Sprawdzanie wiarygodności firmy lub pośrednika w Wielkiej Brytanii

Imigranci w UK

Na rynku pracy w Europie Wschodniej jest bardzo ciężko, a wielu ludzi opuszcza ojczyznę w poszukiwaniu stałego dochodu - imigrantów więc wciąż przybywa. Pod wpływem emocji często dają się nabrać nieuczciwym pośrednikom.

tagi: praca, pośrednictwo pracy, oszuści, imigracja