Nawet jeśli jesteśmy młodzi, warto pomyśleć zawczasu o swojej przyszłości. Płacąc składki na National Insurance możemy skorzystać z NI Rebate, czyli zwrotu części pieniędzy ze składek w formie prywatnej emerytury.

Jak to działa?

Państwowy system emerytalny w Wielkiej Brytanii obejmuje podstawową emeryturę Basic State Pension i drugi filar, tzw. Second State Pension. Podstawowa emerytura jest obowiązkowa i jednakowa dla wszystkich, natomiast emerytura drugiego filaru jest ściśle powiązana z zarobkami - im wyższe zarobki, tym większe składki i w konsekwencji wyższe świadczenia, o które możemy ubiegać się w Inland Revenue po osiągnięciu wieku emerytalnego.

NI Rebate polega na zamianie Second State Pension na prywatny fundusz emerytalny, który najczęściej pozwoli nam zgromadzić więcej środków na koncie - te w odróżnieniu od opierającego się jedynie na wskaźniku inflacji państwowego drugiego filaru są bowiem inwestowane, dając nam szansę na zysk.

W praktyce prywatną emeryturę można wybierać wcześniej niż po osiągnięciu wieku emerytalnego, zachowując przy tym prawo do podstawowej emerytury od państwa w późniejszym okresie czasu oraz prawo do darmowej opieki zdrowotnej.

Dodatkową zaletą takiego rozwiązania jest uniezależnienie się od potencjalnych niekorzystnych zmian w przepisach dotyczących Second State Pension (w szczególności zmian wieku emerytalnego).

Kto może ubiegać się o zwrot?

O zwrot mogą ubiegać się wszystkie osoby posiadające NI Number, mieszkające w Wielkiej Brytanii w czasie składania aplikacji. Zwrot z tytułu NI Rebate wypłacany jest od roku podatkowego, w którym złożyliśmy aplikację (nie ma możliwości otrzymania środków za wcześniejsze lata podatkowe).

Szczegółowe informacje o NI Rebate znajdują się na rządowej stronie Directgov.

tagi: pieniądze w uk, biznes w uk, przepisy w uk, poradnik, praca w uk, życie w uk

charmant