konta walutowe w wielu bankach umożliwiają oszczędzanie na lokatach terminowych na atrakcyjnych warunkach

Po przystąpieniu Polski do UE otworzyły się dla nas nowe rynki pracy w całej Europie. Szczególnie upodobaliśmy sobie Wielką Brytanię. Masowa emigracja za chlebem na Wyspy Brytyjskie spowodowała, że w Anglii żyją dziś tysiące Polaków. Część emigrantów rozpoczęła pracę na własny rachunek za granicą, prowadząc jednocześnie biznesy w Polsce.

 

Polacy na Wyspach Brytyjskich

Pod koniec maja 2014 roku w Wielkiej Brytanii przebywało około 2 mln polskich emigrantów (http://www.nportal.no/news/polonia/2503/wybory-europejskie-polacy-tez-potrafia-dzialac-razem). Trudno określić w precyzyjny sposób, ilu rodaków znajduje się obecnie na Wyspach Brytyjskich, ponieważ brakuje rzetelnych narzędzi do pomiaru zjawiska emigracji. Chętnie osiedlamy się w Londynie i w innych angielskich miastach. Polacy nie tylko podejmują pracę w brytyjskich przedsiębiorstwach, ale sami otwierają własne biznesy. Wyspy Brytyjskie stwarzają znacznie lepsze warunki do rozwoju działalności gospodarczej niż Polska. Zachętą do założenia firmy, również przez emigrantów, jest przejrzyste prawo i korzystniejszy system podatkowy.

 

Wsparcie bankowe

Polscy przedsiębiorcy oraz pracownicy wykonujący pracę w Wielkiej Brytanii często przesyłają do Polski zarobione na obczyźnie pieniądze. Posługują się w tym celu niejednokrotnie kontami walutowymi, otwieranymi w polskich bankach. Dzięki temu mogą ograniczać koszty przelewów w walutach obcych. Analitycy szacują, że w 2014 roku Polacy mieszkający i zarobkujący w Wielkiej Brytanii mogą przesłać bliskim pozostającym w kraju nawet 4 mld zł, pod warunkiem, że funt nadal będzie się umacniał (http://krajan.co.uk/newsy/wielka-brytania/804-polacy-zarabiaja-w-uk-i-przesylaja-do-polski-zobacz-ile.html).


Dodatkowo konta walutowe w wielu bankach umożliwiają oszczędzanie na lokatach terminowych na atrakcyjnych warunkach. Lokaty bankowe, np. w Idea Banku, gwarantują atrakcyjne w porównaniu z innymi ofertami rynkowymi stałe oprocentowanie zdeponowanych środków. Warto oszczędzać pieniądze zarobione poza granicami Polski, zwłaszcza jeśli planujemy powrót do kraju za kilka lat. Dodatkowy kapitał przyda się na uruchomienie działalności w Polsce czy na zbudowanie lub zakup nieruchomości.


Oszczędzanie na lokatach bankowych powoduje, że pieniądze są w pewnym sensie zamrożone i nie można ich wypłacić w dowolnym momencie bez utraty wcześniej wypracowanych odsetek. Są natomiast objęte gwarancją Bankowego Funduszu Gwarancyjnego, dlatego klient nie musi ponosić ryzyka utraty części lub całości swoich środków, jak ma to miejsce w przypadku działalności inwestycyjnej.

tagi: konto, księgowość, banki, lokatach, kredyty, kalkulator kredytowy, lokata

Piotr Górniaczyk (polorama)