Polacy mieszkający i pracujący na Wyspach tworzą liczną społeczność, która rozrosła się do imponujących rozmiarów wraz z otworzeniem się granic. Większość z nas przyjechała tutaj w poszukiwaniu lepszego życia. Pytanie tylko: co z tymi, którym się nie udało i wpadli w poważne problemy?

Pomoc czeka na każdą osobę, zarówno dla ludzi mających problem z nadużywaniem alkoholu, jak i dla tych, którzy mają problemy z narkotykami. Polacy, którzy nie mówią po angielsku mają do dyspozycji polskojęzyczne grupy wsparcia, które istnieją, by pomagać w najtrudniejszych sytuacjach.

Spotkania Anonimowych Alkoholików (AA) są organizowane po to, aby ludzie z problemem alkoholowym mogli wymienić doświadczenia oraz wspierać się wzajemnie. Wspólnoty obierają za cel rozwiązanie problemu alkoholizmu swoich podopiecznych, służąc im pomocą w walce z nałogiem. Tygodniowo w całej Wielkiej Brytanii odbywa się 30 spotkań polskojęzycznych grup AA.

Poniżej prezentujemy kilka wybranych pozycji z listy miejsc spotkań anonimowych alkoholików:

* Poniedziałki, godzina 20:00, kościół katolicki pw. św. Jana Ewangelisty, ST. John's Hall, Ravenna Road, Londyn SW15 6AW. Stacja metra: East Putney,

**Wtorki, godzina 20:00, polski kościół katolicki pw. św. A. Boboli, 18Greenside Road, Londyn W7. Stacja metra: Ravenscourt Park,

***Środy, godzina 18:00, polski kościół pw.św. Stanisława i św. Wawrzyńca (niedaleko Klubu Polskiego), Duke Street, Northampton  NN1 3BA,

****Czwartki, godzina 20:00, kościół pw. Chrystusa Króla, (wejście z tyłu kościoła do biblioteki), 211 Balham High Road, Londyn SW17 7BQ. Stacja metra: Balham,

*****Soboty, godzina 17:30 polski kościół pw. NMP Matki Kościoła (sala Maksymiliana Kolbego), 2 Windsor Road, Londyn W5 5PD. Stacja metra: Ealing Broadway.

Pełna lista spotkań polskojęzycznych grup AA znajduje się na stronie: http://mityngi.aa.org.pl/mityngi/swiat

W 2009 roku w Londynie uruchomiono polskojęzyczny telefon zaufania i zarazem infolinię dla polskich imigrantów w UK mających problemy z uzależnieniami. Jest to tzw. "Nasza Linia Uzależnień", aktywna w każdy czwartek, między godziną 20:30, a 22:00.

  • Numer stacjonarny w Londynie: +44 (0) 2032 860 570 (płatny tylko wg standardowych stawek operatorów telefonicznych);
  • bezpłatny kontakt poprzez Skype: eedacc.org.

Dzwoniąc pod numer infolinii można liczyć na poradę i pomoc zawodowców, posiadających doświadczenie w pracy z problemami uzależnień i współuzależnień, a także uzyskać informacje na temat bezpłatnej pomocy NHS.

Na Wyspach organizowane są także Spotkania Anonimowych Narkomanów (AN). Jest to wspólnota, która działa w środowisku osób uzależnionych od substancji chemicznych, której skutkiem jest zaburzenie świadomości.

Aby zostać członkiem wspólnoty należy dobrowolnie się do niej zgłosić i wypełnić jedyny stawiany nowym członkom warunek. Jaki? Przystąpienie do Anonimowych Narkomanów jest możliwe tylko wtedy, jeśli osoba zainteresowana wyrazi chęć uwolnienia się od nałogu. Nie są to spotkania z profesjonalistami, nie jest to również ośrodek terapeutyczny, czy klinika odwykowa. Narkoman nie otrzyma we wspólnocie pomocy finansowej, medycznej, czy prawnej. Są to spotkania, których celem jest wsparcie uzależnionych, którzy uczą się wzajemnego zaufania, troski i nowego życia bez nałogu.

Na terenie Londynu zamknięte spotkania AN odbywają się w polskim kościele na Ealing Broadway, 2 Windsor Road W5 5PD, w Sali ks. Jerzego Popiełuszki. Spotkania pod wskazanym adresem organizowane są w każdy poniedziałek w godzinach od 20:15 do 22:00 i piątek od 20:00 do 21:30.

M.H-Z. 

tagi: źycie w uk, anonimowi alkoholicy, anonimowi narkomani, spotkania AA, spotkania AN, grupy wsparcia

Monika Hoch-Zielonka (monika2010)