porady prawne uk za darmo

Czy można uzyskać porady prawne całkiem darmo?

Wielu Polaków mieszkających na Wyspach boryka się z trudnościami, które samemu bardzo ciężko przezwyciężyć. Problemy jakie dotyczą naszych rodaków są różnego typu i mogą wkraczać w sferę emocjonalną, psychiczną, czy finansową. Bardzo często nie stać finansowo naszych rodaków na sowite opłacenie porady u radców prawnych, adwokatów, psychologów.

Zdarza się tak, że Polacy nie wiedząc o możliwości darmowych porad nie proszą o pomoc i poddają się niesłusznej decyzji dajmy na to urzędu. Podporządkowujemy się bez walki, nie znając swoich praw przymujemy wszystko to co zostaje nam zasądzone lub nakazane, zdając sobie sprawę z pewnego rodzaju nieścisłości lub nawet błędu urzędnika.

Ludzką niewiedzę wykorzystują urzędy państwowe np. Council-e, banki w ściąganiu niezgodnych z prawem opłat, sklepy nie chcące uznawać reklamacji, przychodnie traktujące pacjenta zbyt ogólnikowo  itd. Lista nadużywających władzy instytucji jest bardzo długa i niestety przeciętny Kowlaski z Polski bardzo często czuje się zagubiony pośród tych wszystkich angielskich procedur. Tak dalej być nie musi!

To nic, że nie masz pieniędzy na poradę prawną czy tą, dotyczącą natury psychologicznej. W Wielkiej Brytanii są organizacje, które pomogą Ci całkowicie nieodpłatnie, rzetelnie, niczego nie oczekując w zamian.To organizacje, które będą w Twoim imieniu walczyć o Twoje prawa, uzyskasz w nich zrozumienie i adekwatną do potrzeb pomoc. Wszystko zależy tylko od Ciebie i od tego czy się do nich zgłosisz. Jeśli się już zdecydujesz to wiedz jedną rzecz; tam ktoś napewno Cię wysłucha i spróbuje pomóc !!!

Nie popełniaj jednego z najczęstszych błędów, który związany jest z kwestią płacenia. Myślisz zapłacę  to pomogą należycie, tylko wtedy problem zostanie  rozwiązany. Nic bardziej mylnego. Za darmo też, można otrzymać fachową radę od ludzi, którzy nie będą traktowali Cię interesownie.

Nie wierzysz?  Tak jest. Przykład pierwszy:

POLISH PSYCHOLOGISTS' CLUB (PPS)

Jeśli masz problem  natury psychologicznej  pomoc znajdziesz w Polish Psychologists' Club.  Jest to organizacja charytatywna, która zrzesza polskich psychologów oraz specjalistów z dziedzin pokrewnych. Udziela wsparcia Polakom w UK.

Gdzie udać się po tego typu poradę? Co PPS oferuje?

Pod patronatem PPC istnieje wiele projektów, w których biorą udział wolontariusze chcący bezpłatnie pomagać. PPS oferuje potrzebującym kilka możliwości,  które dana osoba może dopasować do swoich indywidualnych potrzeb. Udostępnia:

*Dyżury telefoniczne, które są niczym innym jak pomocą psychologiczną prowadzoną drogą telefoniczną. Ta forma pomocy pozwala bardziej wstydliwym osobom na kontakt z profesjonalistą. Telefon działa w każdą środę w godzinach od 19.00 do 21.00. Właściwy numer to: 020 3239 4010,

Wysłuchiwanie Zwierzeń - wolontariuszom z PPS można opowiedzieć o swoich problemach. To co powiesz jest poufne.

* Poradnia psychologiczno-pedagogiczna -  jest miejscem, w którym specjaliści z dziedzin psychologii, pedagogiki czy wyszkoleni terapeuci gotowi są do wspierania i pomocy w problemach mających związek z rodziną, pracą, dziećmi, szkołą oraz ogólnie pojętym życiem na emigracji. Poradnia udziela wsparcia online lub w punktach mieszczących się w południowym, północnym oraz zachodnim Londynie. Poza tym Poradnia prowadzi także, sobotnią grupę zabaw dla najmłodszych. South Project to wieczory porad oraz warsztaty psychologiczne prowadzone dla Polaków w Southampton.

*Akademia Kobiety . Ta inicjatywa oferuje zainteresowanym paniom wsparcie i rozwój, które prowadzone jest w formie spotkań integracyjnych bądź warsztatów.

*Biuro Karier PPC . To kolejne interesujące przesięwzięcie, za pomocą którego prowadzone jest doradztwo zawodowe on-line, warsztaty oraz internetowa baza informacji w temacie poszukiwania pracy.

Jesteś zainteresowany działalnością PPS i jej poszczególnych sekcji albo  chcesz dołączyć do grona specjalistów - wolonatriuszy, więcej potrzebnych informacji uzyskasz na: www.polishpsychologistclub.org 

Kontakt: info@polishpsychologistclub.org

Adres: Polish Psychologists' Club, POSK, 238-246 King Street, Hammersmith, Londyn W6 0RF

CITIZENS ADVICE BUREAU (CAB)- BIURO PORAD OBYWATELSKICH

Kolejną  istotną  organizacją działającą w Wielkiej Brytanii jest  znane wielu naszym rodakom, choćby z nazwy CITIZENS ADVICE BUREAU (CAB), które jest niczym innym jak Biurem Porad Obywatelskich. Jest to miejsce, w którym pomaga  się nie tylko obywatelom z Polski, dlatego porady udzielane są najczęściej w języku angielskim.

Najważniejsze dla tej organizacji to to, że działa bezpłatnie a zarazem skutecznie!  Udziela porad prawnych, finansowych oraz pomaga w rozwiązywaniu rozmaitych dylematów lokalnej społeczności. Masz problem z zasiłkami czy zadłużeniem? Borykasz się z problemem mieszkaniowym? Spotkałeś się z nieuczciwym pracodawcą? Jesteś dyskryminowany? Nie możesz poradzić sobie z rozwiązaniem sporu konsumenckiego? Jeśli na choć jedno z wymienionych pytań odpowiedziałeś "Tak", to Biuro Porad Obywatelskich jest miejscem do którego powinieneś się udać.

CAB w Wielkiej Brytanii ma blisko 3200 siedzib, w których można zwrócić się o pomoc osobiście lub telefonicznie. Niektóre ośrodki prowadzą także, porady za pomocą maili. Pracownicy tego typu placówki są profesjonalistami, nie obawiaj się, że potraktują Twoją sprawę pobieżnie. W CAB pomogą i doradzą petentowi jak napisać list, jak negocjować z wierzycielami, mogą także reprezentować klienta w sądzie lub przed kolegium sądowym.To bardzo przydatna organizacja, która działa dla Ciebie a nie, przeciw Tobie!

Adres najbliższego biura osoby zainteresowane znajdą na stronie : www.citizenadvice.org.uk lub w darmowej książce telefonicznej Yellow Pages.

LAW FOR ALL

Jest jeszcze jedna znana organizacja udzielająca bezpłatnych porad prawnych  LAW FOR ALL. Działa na terenie londyńskich dzielnic Ealing, Hunslow, Hammersmith, Fulham, Hillingdon, a także  w Suffolk, Norfolk, Cambridgeshire, Northamptonshire oraz Staffordshire. W zasięgu jej działania znajdują się problemy z zakresu praw pracowniczych oraz imigracyjnych. Zajmuje się oprócz wspomnianych kwestii  zasiłkami, zadłużeniami, prawem mieszkaniowym i rodzinnym. Udziela również, porad w sprawach konsumenckich. Na spotkania umówić należy się telefonicznie pod numerem 020 8600 3100. Natomiast adresy biur znajdują się na stronie: www.lawforall.org.uk

EAST EUROPEAN ADVICE CENTRE (EECA).

Inną organizacją, która pomaga bezpłatnie osobom potrzebującym, w tym naszym rodakom jest EAST EUROPEAN ADVICE CENTRE - BIURO PORAD DLA OSÓB Z EUROPY WSCHODNIEJ (EECA). Ta charytatywna inicjatywa jest poufnym centrum, w którym osoby z Europy Wschodniej znajdą niezbędną pomoc. Udziela porad w sprawach zasiłków, problemów z mieszkaniem, prawem imigracyjnym, prawem pracy. Pomaga osobom zadłużonym, jest pomocna w tłumaczeniu tekstów oraz słowa żywego. Co jeszcze to odpowiada również, na pytania mające związek z edukacją i opieką zdrowotną na terenie Wielkiej Brytanii.

Jeśli potrzebujesz skorzystać z porady tego właśnie biura możesz zadzwonić pod numer: 020 8741 1288  Dla tej organizacji utworzono stronę: www.easteuropeanadvicecentre.org.uk e-mail: info@eeac.org.uk Można skorzystać z alternatywy osobistego spotkania i wybrać się  do siedziby biura, które znajduje się pod poniższym adresem:

East European Advice Centre  Room 209-210, Palingswick House 241 King Street, London W6 9LP.

POLISH LEGAL CENTRE W LONDYNIE-POLSKIE CENTRUM PORAD PRAWNYCH.

To bardzo przydatna organizacja dla Polaków na obczyźnie. Założona została przez Polish City Club. Zgłaszając się do powyższego centrum osoby mogą liczyć na poradę z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych, prawa rodzinnego, pomocy społecznej oraz opieki socjalnej. Przydatny numer telefonu, który pozwoli zainteresowanym na kontakt z tą organizacją to: 020 7430 5682. Osoba szukająca porady zostawia pod wskazanym numerem dane kontaktowe. Emigranci z Polski nie mówiący po angielsku mogą liczyć na rejestrację oraz spotkanie w języku polskim, co jest niewątpliwym atutem tego centrum.

EAST BELFAST INDEPENDENT ADVICE CENTRE 

Miejscem, w którym można  bezpłatnie uzyskać pomoc z zakresu prawa pracy, prawa mieszkaniowego, spraw konsumenckich oraz świadczeń społecznych jest EAST BELFAST INDEPENDENT ADVICE CENTRE, które działa na rzecz obywateli nowych krajów członkowskich Unii Europejskiej. Kontakt z tą organizacją może odbywać się drogą telefoniczną pod numerem 028 9096 3003. Chąc porozmoawiać osobiście należy udać się pod poniższy adres :

85 Castlereagh Street Belfast BT5 4NF

TAXAID

W Wielkiej Brytanii działa jeszcze jedna bezpłatna organizacja, która jest bardzo istotną z punktu widzenia podatnika. TAXAID jest odpowiedzialna za udzielanie porad w sprawach podatkowych dla osób, które mając niski dochód nie mogą skorzystać z płatnych usług firm podatkowych. Pamiętaj zatem, jeśli dochód na osobę w Twojej rodzinie nie przekracza 300 funtów tygodniowo, możesz skorzystać z jej bezpłatnych usług. Porady udzielane są telefonicznie pod numerem 0845 120 3779 w godzinach od 10:00 do 12:00 od poniedziałku do piątku.

Dzwoniąc na powyższą linię możesz umówić się na spotkanie z doradcą. Miasta, w których usługa jest dostępna to: Londyn, Manchester, Newcastle i Birmingham. Osoby zainteresowane więcej informacji uzyskają na stronie: www.taxaid.org.uk  lub info@taxaid.org.uk

Powyższe zestawienie kilku bezpłatnych organizacji pokazuje, że jednak nie mając funduszy nie pozostajemy bez szans z nieuczciwym dla nas przebiegiem sprawy. Są miejsca, w których wyciąga się do ludzi pomocną dłoń. Dlatego, jeśli uważasz, że sam ze swoim problemem sobie nie radzisz poproś o poradę i pomoc. Być może wtedy uznasz, że "nie taki diabeł straszny jak go malują" i życie znów nabierze dla Ciebie pozytywnych barw ! 

M.H-Z.

tagi: porady prawne, bezpłatna pomoc, porady prawne uk za darmo, bezplatne porady prawne w uk, biuro bezplatnych porad prawnych

Monika Hoch-Zielonka (monika2010)