Portobello Road w Londynie - targ antyków

Portobello Road to najsławniejszy na świecie targ antyków. Znajdziesz tu wszystko - począwszy od starych rupieci, biżuterię oryginalną, stylową, ale i tą najtańszą, czyli kolorowe, plastikowe świecidełka, ponadto zabytkowe meble, różne akcesoria i zabawne pamiątki. Targi antyków odbywają się wzdłuż ulicy Portobello w soboty, natomiast w inne dni tygodnia możemy odwiedzić tutaj inne uliczne targi. Od 1996 co roku w sierpniu odbywa się tu także Portobello Film Festival. Ulica jest także domem dla Kina Electric, jednego z najstarszych brytyjskich teatrów filmowych.

Sława Portobello Road

Portobello Road to długa wąska ulica, wzdłuż której znajdziemy wiele alternatywnych sklepów. Targi na ulicy Portobello odbywają się od 1870 roku. Oprócz sklepów z antykami znajdziemy tutaj także wiele ciekawych kawiarni, sklepów i galerii. Ulica Portobello stała się jedną z najsławniejszych ulic na świecie. Niewielu ludzi jest świadomych iż ulica ta, na początku swojego istnienia była farmą, nazwaną Puerto Bello, na cześć Admirała Verona, zdobywcy miasta Puerto Bello z 1739 roku.

Ulica Portobello została rozsławiona głównie filmem Notting Hill z Hugh Grantem i Julią Roberts. Jest też znana fanom Paulo Coelho, który użył jej w tytule swojej książki "Czarownica z Portobelllo".

Najbliższą stacją metra jest Stacja Notting Hill, stąd możemy przejść w górę ulicy aż do miejsca gdzie Chepstow Villas przecina Portobello Road. Tutaj rozpoczyna się ulica antyków, która kończy się, gdy Portobello Road spotyka Elign Cresent. Jeżeli przejdziemy w górę ulicą portobello znajdziemy się w centrum targu warzyw i owoców. Powinniśmy uważać na swoje rzeczy osobiste, gdyż niestety nie tylko turyści upodobali sobie tą urokliwą ulicę.

Dzielnica Notting Hill, w której znajduje się ulica Portobello, w późnych latach 50-tych była miejscem rasowych napięć wynikających z odzewu faszystowskich grup, aby „Utrzymać Anglię Białą”. Doprowadziło to do zamieszek, a pod koniec lat 50 stosunki społeczne w dzielnicy nadal były napięte. W 1959 roku Kelso Cochrane, imigrant mieszkający w Notting Hill, został brutalnie zamordowany przez bandę białej młodzieży. Śmierć Kelso Cochrane i przemoc w dzielnicy stały się inspiracją Karnawału w Notting Hill. 

Godziny otwarcia targu Portobello Road:

Godziny otwarcia targu Portobello Road:

  • Poniedziałek: 8 – 18.30
  • Wtorek: 8 – 18.30
  • Środa: 8 – 18.30                    
  • Czwartek 8 – 13
  • Piątek: 8 – 18.30
  • Sobota: 8 – 18.30
  • Niedziela: 11-16 

Godziny otwarcia mogą ulec zmianie. Jeżeli jest zła pogoda, sprzedawcy mogą opuścić targ wcześniej.

Piątek i sobota to główne dni targu. W czwartki i soboty targ owocowo - warzywny nie odbywa się. Najlepszym dniem na odwiedzenie Portobello Road jest sobota, kiedy odbywa się nie tylko sławny na cały świat targ antyków, ale także targ owocowo - warzywny i pchli targ.

Jeżeli pragniesz odwiedzić targ antyków, powinieneś rozpocząć swoją wędrówkę przez Portobello Road pomiędzy godziną ósmą, a dziewiątą. Targ kończy się około godziny 4. Wstęp jest darmowy.

Dojazd i lokalizacja Portobello Road

Najbliższe stacje metra to:

  • Notting Hill Gate
  • Ladbroke Grove

Lokalizacja Portobello Road: www.portobelloroad.co.uk/travel-information/

Więcej informacji na temat Portobello Road dostępne jest na stronie: http://www.portobelloroad.co.uk

tagi: Londyn, Portobello Road, antyki, targ, podróże, antyki w londynie, meble z portobelo road, portobello market w londynie, Godziny otwarcia targu Portobello Road

kasiamikus