Wyjazd poza granice swojej ojczyzny nigdy nie jest łatwy. A znalezienie pracy w obcym kraju - jeszcze trudniejsze. Jak więc skutecznie utracić status bezrobotnego?

Czy za granicą jest lepiej?

Większość cudzoziemców szuka zarobku dopiero po przyjeździe do Wielkiej Brytanii. Wielu z nich sądzi, iż na obczyźnie zarobią więcej i to od razu, praktycznie bez okresu "szukania". Rzeczywistość jest jednak zupełnie inna - tylko nieliczni uzyskują posadę "z marszu". Osoby, które nie mają na terenie Królestwa rodziny, ani przyjaciół, muszą się liczyć z przynajmniej przejściowymi trudnościami w znalezieniu dobrze płatnej posady.

W poszukiwaniu pracy - agencje rekrutacyjne

Wiele osób, szczególnie tych, które dopiero niedawno przyjechały z Polski nieufnie traktuje agencje zatrudnienia. Wynika to poniekąd z faktu, że w Polsce nie jest to popularna forma poszukiwania pracy, podczas gdy szacuje się, że w Wielkiej Brytanii agencje pośredniczą w 75-80% zawieranych umów o pracę. Niewątpliwym plusem współpracy z agencją jest nieodzowna pomoc jej pracowników w znalezieniu nam zatrudnienia.

Job Centre

Tymczasowi imigranci mogą szukać pracy w gastronomii. W tej dziedzinie pomoc w kuchni zawsze się znajdzie. W małych miasteczkach można samemu chodzić po pobliskich lokalach i pytać pracodawców o możliwość zatrudnienia. Natomiast w większych miastach warto skorzystać z pomocy oferowanej przez angielski Urząd Pracy, czyli Job Centre.

W każdym miejscowym urzędzie zamontowanych jest kilka stanowisk z komputerem. Dzięki temu bezrobotni mają możliwość przeglądać aktualne oferty oraz wybrać miejsce pracy. W tym celu wszystkim zainteresowanym udostępniana jest mapa Wielkiej Brytanii. W komputerze zawarte są też informacje o typie pracy, branży i wymaganej ilości przepracowanych godzin. W Job Centre istnieje także możliwość wydrukowania interesującej nas oferty pracy. Dzięki udostępnieniu wszystkim obywatelom komputerów - znalezienie pracy jest o wiele prostsze i szybsze. Na terenie powyższej instytucji, bezrobotni mogą również skorzystać z telefonów, które umieszczane są przy każdym biurku. W ten sposób mogą nawiązać bezpośredni kontakt z potencjalnym pracodawcą.

Własny biznes

Osoby, które mają tzw. smykałkę do prowadzenia własnego interesu mogą prowadzić działalność gospodarczą na zasadzie prawa do samozatrudnienia. Wówczas taki imigrant uzyskuje zgodę na pobyt w Wielkiej Brytanii na dłuższy okres i nie musi się rejestrować w Urzędzie Pracy. Aby rozpocząć własną działalność, należy złożyć odpowiedni wniosek i czekać na wystawienie faktury. Rozliczenie podatkowe odbywa się wówczas raz w roku.

Ponadto, warto odnotować, że każdy przedsiębiorca ma obowiązek zapłacić wymagane należności państwu po zakończeniu danego roku rozliczeniowego. W tym wypadku należy przedłożyć odpowiedniej instytucji stosowny formularz, tj. Self Assessment. Prowadzenie własnej działalności jest dobrym pomysłem dla ludzi młodych, którzy chcą zrobić karierę, osiągnąć życiową satysfakcję i mają do tego predyspozycje. Jednakże, po jej zakończeniu przedsiębiorca musi udowodnić, że jest w stanie utrzymać się bez korzystania z pomocy socjalnej, która zarezerwowana jest dla ludzi bezrobotnych. W przeciwnym razie, taka osoba musi wrócić do swojego kraju.

Więcej o zatrudnieniu przez agencje rekrutacyjne, wymogach, przepisach i prawach dot. pracownika i pracodawcy przeczytasz tutaj:

Wielka Brytania: Czy ufać agencjom pracy?
Jak znaleźć pracę na Wyspach?
Sprawdzanie wiarygodności firmy lub pośrednika w Wielkiej Brytanii
Praca w Wielkiej Brytanii - sposób naliczania podatków
Praca w Wielkiej Brytanii - dokumenty
Praca w Wielkiej Brytanii - urlop
Prawa pracownicze w Wielkiej Brytanii
tagi: praca w uk, urząd pracy, bezrobocie, imigracja za zarobkiem, poradnik