Rozmowa kwalifikacyjna może być stresująca zarówno dla potencjalnego pracownika, jak i dla pracodawcy. Coraz więcej Polaków prowadzi na Wyspach swoje własne firmy i coraz częściej w czasie rozmowy kwalifikacyjnej znajduje się po tej „ważniejszej" stronie biurka. Może niedługo i Ty znajdziesz się w sytuacji, w której będziesz musiał przeprowadzić rozmowę ze swoim przyszłym pracownikiem.

W momencie przeprowadzania rozmowy kwalifikacyjnej ważne jest, by pamiętać o kilku kwestiach. Po pierwsze, istnieją pytania, których nie powinno się zadawać z przyczyn prawnych. Zazwyczaj są to pytania dotyczące spraw takich jak wyznanie, stan cywilny, orientacja seksualna itp. Po drugie, gdy kogoś już zatrudniamy, jesteśmy zobowiązani wobec niego finansowo, dlatego ważne jest, by dokonać przemyślanego wyboru. Dokładny wywiad jest najlepszym sposobem uniknięcia przyszłych trudności, zarówno dla Ciebie jak i dla pracownika. Jeśli jakaś osoba nie jest odpowiednia na proponowane stanowisko, to lepiej (dla obydwu stron), zdać sobie z tego sprawę, zanim osoba zostanie zatrudniona.

Przyjrzyj się otrzymanym CV

Twój czas jest cenny i nie ma sensu zużywać go na przeprowadzanie wywiadów z ludźmi, którzy nie są odpowiedni do pracy, którą proponujesz. Przeczytaj uważnie CV przysłane w odpowiedzi na Twoje ogłoszenie i przefiltruj aplikacje w celu wybrania tylko odpowiednio wykwalifikowanych kandydatów. Nie wstydź się wysłać dodatkowej wiadomości e-mail lub zadzwonić do kandydata w celu uzyskania większej ilości informacji potrzebnych do wybrania osób, które zostaną zaproszone na rozmowę kwalifikacyjną.

Ograniczenie liczby wywiadów do pięciu lub sześciu, pozwoli Ci na poświęcenie każdemu kandydatowi odpowiedniej ilości czasu i uwagi. Dzięki temu będziesz mógł dokonać świadomego wyboru podczas podejmowania ostatecznej decyzji.

Skoncentruj się na inteligencji i postawie kandydata

Podczas rozmowy spędź więcej czasu obserwując umiejętność samodzielnego myślenia kandydata oraz jego postawę, a mniej koncentrując się na jego wcześniejszych dokonaniach (znasz je z CV). Czasem mniej wyspecjalizowana, lecz mądra i entuzjastyczna osoba, wykazująca się odpowiednią postawą, może okazać się lepszym kandydatem do pracy, niż ktoś, kto posiada wysokie kwalifikacje, lecz nie ma odpowiedniego podejścia.

Postaraj się przeprowadzić wywiad w postaci obustronnej rozmowy, zadając pytania typu „co jeśli...", niż w formie sztywnego przesłuchania, w czasie którego Twój rozmówca będzie tak zestresowany, że z trudem będzie mógł przeliterować własne imię. Pozwoli Ci to uzyskać dużo lepszy obraz potencjalnego przyszłego pracownika oraz da kandydatowi większą szansę zaprezentowania swoich możliwości.

Pozwól kandydatowi zadawać pytania

W pewnym momencie, w czasie rozmowy kwalifikacyjnej pozwól kandydatowi zadać pytania na temat firmy, stanowiska i wszystkiego, czego chciałby się dowiedzieć odnośnie przyszłej pracy. Jeśli kandydat nie ma pytań, jest to zły znak.

Entuzjastyczny i zainteresowany człowiek będzie miał pytania i będzie chciał poznać odpowiedzi. Ponadto każdy inteligentny kandydat będzie odpowiednio przygotowany do rozmowy. Można dużo powiedzieć o człowieku, patrząc na to, jakiego rodzaju pytania zadaje, oraz obserwując jego reakcje na odpowiedzi, które zostają mu udzielone.

Zwróć uwagę na kwalifikacje, osiągnięcia i doświadczenie kandydatów, ale weź pod uwagę również to, co podpowiada Ci serce, a na pewno uda Ci się wybrać osobę odpowiednią na stanowisko, które proponujesz.

tagi: interview, rozmowa kwalifikacyjna, wywiad, pracodawca, pracownik, kandydat, biznes w uk, sukces w uk, poradnik

Marta Magnowska (zuz77)