Firmę w Wielkiej Brytanii zakłada się szybko i sprawnie, ambitnemu przedsiębiorcy zaoszczędzając mnóstwo czasu. A potem, oferując bezpłatną pomoc.

Nowo powstałą firmę trzeba zarejestrować. Mamy na to całe trzy miesiące, przed upływem których powinniśmy udać się lub zadzwonić do HM Revenue and Custom. Wybór drugiej opcji nie powinien zabrać nam więcej niż kilka minut.

Osoba pracująca na własny rachunek nie musi posiadać biznesowego konta bankowego, do prowadzenia działaności w Wielkiej Brytanii w zupełności wystarczy konto osobiste.

Co robią ci, którym zależy jednak na oddzieleniu finansów prywatnych od służbowych? Wybierają się do banku (Lloyds TSB, gdzie prowadzenie konta przez pierwsze 18 miesięcy jest bezpłatne; czy Barclays – tu tylko 12) i na podstawie biznes planu oraz dokonanej wcześniej w HM Revenue and Custom rejestracji, po prostu je otwierają.

Każdy „self – employed” sam może prowadzić sobie księgowość. Prowadzić księgowość można za pomocą darmowych oprogramowań jak "Microsoft Office Accounting" lub "Cashbook", który dostaniemy otwierając konto w Lloyds TSB. W razie trudności zawsze możemy, całkiem bezpłatnie, udać się na kurs prowadzenia księgowości w HM Revenue and Custom.

Osoby, które nie mają głowy do liczb mogą skorzystać z pomocy fachowców. W Wielkiej Brytanii pierwsza  wizyta konsultacyjna zwykle jest bezpłatna.

Dlaczego warto założyć własną firmę?

Choćby dlatego, że można odliczać poniesione na nią wydatki jak: odpowiedni procent opłat za telefon, prąd, internet i pełną kwotę za posiadaną stronę internetową, pozycjonowanie, hosting, czy koszty związane z prowadzeniem biura. Pod warunkiem jednak, że firma została zarejestrowana.

Kolejna zaleta posiadania własnego interesu to możliwość wystąpienia o przyznanie statusu rezydenta Wielkiej Brytanii przed upływem dwunastu miesięcy. Posiadanie go zwiększa nasze szanse, między innymi, na uzyskanie kredytu mieszkaniowego.

Właściciel firmy uprawniony jest także do korzystania z różnego rodzaju darmowych szkoleń.

Bezpłatna  pomoc dla młodych i ambitnych

Wszystkie osoby przed 30 rokiem życia, noszące się z zamiarem rozpoczęcia własnej działalności, mogą liczyć na bezpłatną pomoc Prince’s Trust. Organizacja pomaga przeprowadzić badania rynku, przygotować business plan czy otrzymać niskooprocentowany kredyt na firmę. Warunkiem skorzystania z pomocy Prince’s Trust jest brak stałego zatrudnienia.

Przydatne linki:

Formularz rejestracyjny znajdziemy wpisując adres:

www.hmrc.gov.uk/selfemployed

Darmową pomoc dla osób zainteresowanych założeniem własnej firmy lub już ją posiadających, które nie ukończyły jeszcze jeszcze 30 roku życia, znajdziemy na stronie:

www.princes-trust.org.uk

Wiele przydatnych informacji dotyczących zakładania, prowadzenia i bezpłatnych kursów skierowanych do właścicieli nowych firm, można znaleźć na rządowej stronie:

www.hmrc.gov.uk

Informacje dotyczące podatku i terminów rozliczeń:

www.direct.gov.uk

tagi: wlasna firma, biznes w uk, pieniądze w uk, praca w uk, poradnik, sukces w uk

Kazio Dobrodusznik (luluo_on_the_moon)